Условия за приключване на брак по взаимно съгласие

Съществуват два начина на разтрогването на един граждански брак: по взаимно съгласие и по исков ред.

Независимо от сложността на случая, съпрузите търсят помощта на опитен адвокат за разводи, който да ги напътства и да им помага. Ето защо е важно да намерите добър адвокат.

Единственият начин бракът да приключи и по взаимно съгласие на съпрузите, е с влязло в сила съдебно решение. За това е необходимо да бъдат спазени следните важни условия:

Първо се подава молба за развод, която се подписва от двамата съпрузи. Тази молба се изпраща до районния съд. Молбата е знак на съгласие, че съпрузите са съгласни с разтрогването на брака. Ако двамата съпрузи сключат споразумение, съдът няма да търси доказателства за разстройството на брака им. За съдът не са от интерес причините, довели до това разтрогването на брака. Съгласието трябва да бъде защитено от двамата съпрузи пред съда. Ако един от съпрузите няма уважителна причина заради която да не се яви в съда, бракоразводното дело се прекратява. Нужно е всеки от съпрузите да е наел добър адвокат за разводи, който да бъде достатъчно компетентен, за да му помогне да приключи делото по най-добрия за него начин.

В споразумението, което сключват съпрузите се уточняват последиците от развода им. Ако има сключен договор по време или преди брака, той може да се добави към това споразумение. Каква е целта на споразумението? По този начин се урежда доброволно спорът по раздялата на двамата съпрузи. Споразумението трябва да защитава интересите на техните деца. Какво трябва да разреши споразумението?

– Кой ще изплаща издръжката на децата?
-Кой ще живее в семейното жилище?
-Ще бъде ли сменено фамилните имена на двамата съпрузи след като се прекрати брака?
-Кой ще получи родителските права и кога другият родител ще може да посещава и взема децата?